Inkılap Tarihi Ve Sosyal Bilgiler Dersi !!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Inkılap Tarihi Ve Sosyal Bilgiler Dersi !!!

DAHA İYİ HİZMET İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ !!!

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

REP PUANI : Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım) Admin%20and%20moderator

Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım) Empty
MesajKonu: Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım)   Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım) EmptySalı Mart 24, 2009 5:36 pm

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı Devleti'nin başkenti konumundaki İstanbul'u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuştur ve iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekilmişlerdir.
https://sosyalbilgiler.canadian-forum.com

Çanakkale Savaşı.(Kısa Anlatım)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SAKARYA MEYDAN SAVAŞI
» Trablusgarp Savaşı, (1911)-(1912)
» KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA KURULAN YARARLI VE ZARARLI DERNEKLER .